Biz Kimiz?

Enformasyon yüzyılının en güçlü kamusal alanı olan medya ve onun en değerli araçları olan Radyo ve Televizyonların düzenleyici üst kurulu Yayın Yüksek Kurulu resmi internet sitesine hoşgeldiniz.

Düzenleyici ve izin verici yetkili kurul olmak dışında, rasyonel düşüncenin öncülüğünü sağlayarak toplumsal dönüşümlerdeki medya rolünün en verimli ve toplum menfaatine olması için bilimsel gayret içindeyiz.


Yönetim Kurulu

 • Feyzi Hansel
  Üye

  29.09.1982 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. 1993’te Şehit Ertuğrul İlkokulu’ndan, 1996’da Bayraktar Türk Maarif Koleji’nden, 1999’da Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nden mezun oldu. 1999 – 2003 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü ve 2003 yılında Şeref derecesi ile mezun oldu. 2003 – 2004 yılları arasında Lefkoşa’da, Avukat Kıvanç M. Riza’nın yazıhanesinde stajını tamamlayarak 2004 yılında Baroya kaydoldu. Daha sonra, Kıvanç M. Rıza’nın yazıhanesinde serbest avukatlık yapmaya başladı. Halen Lefkoşa’da serbest avukatlık yapmakta. 2003 – 2004 yıllarında Birlik gazetesinde günlük köşe yazıları yazdı. Daha sonra, 2005 yılında Güneş Gazetesi’nin kuruluşunda görev aldı. Ayrıca, Kıbrıs Meselesi ve Kıbrıs’taki azınlıklarla ilgili çeşitli makaleleri ve yazıları vardır. Pek çok dernek, birlik ve kulüpte başkanlık ve yöneticilik yaptı. Avukatlık stajına başladığı günden itibaren Lefkoşa Mahalli Barosu’nda ve KKTC Barolar Birliği’nde aktif görevlerde bulundu ve yöneticilik yaptı ve halen KKTC Baro Birliği Genel Sekreteridir.

 • Olgun Üstün
  Başkan Yardımcısı

  Kasaba-Baf’ta doğdu. 1964 yılında LTL’den 1972 yılında da İstanbul Üniversitesi’nden Jeoloji Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1979 Yılında Londra’da Middlesex Üniversitesinde “Su kaynakları Mühendisliği” dalında üniversite üstü diploma aldı. KKTC hükümetlerinde Tarım, Doğal Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı’nda uzun yıllar Bakanlık Müdürü ve Müsteşar Vekilliği görevlerinde bulundu. 1995 yılında Girne Amerikan Üniversitesi’ne önce öğretim görevlisi ardından öğrenci işleri daire başkanlığı ve Rektör baş danışmanı olarak çalıştı. Son olarak halen sürdürdüğü Üniversitenin Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Radyo ve televizyon yayınları ile ilgisi çocuk yaşlarda başladı. 1964 yılında kurulan Lefke Sancak Radyosu’nda 1967 yılına kadar muhabir-spiker, editör-spiker görevlerinde bulundu. Yüksek öğrenim dönüşü, 1972’den 1995 yılına kadar BRT Radyo 1’de ve BRT TV’de Türkçe haber spikeri, maç yayın spikeri ve program yapımcısı olarak hızmet verdi. 1976 da kurulan BRT televizyonunun ilk 3 Türkçe Haber spikerlerinden biridir. 1995-2005 yılları arasında Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda As Başkan olarak görev yaptı. Birçok mesleki ve sivil toplum örgütünde görev üstlendi. 1997 yılında kurulan Yayın Yüksek Kurulu’nda kurucu üye olarak yer aldı. Bu kurulda bir dönem başkan yardımcısı olarak da görev yapan Olgun Üstün 7. Dönem YYK Başkanı olarak görev yapmış, 18. Dönem Başkan YArdımcılığı görevini sürdürmektedir. Türkçenin yanında İngilizce ve Rumca bilmektedir.

 • Direnç Civa Akgün
  Üye

  1981 yılında Lefkoşa’da dünyaya gelen Direnç Civa, illk öğrenimini Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu’nda, orta öğrenimini Bayraktar Türk Maarif Kolejinde, Lise öğrenimini ise Türk Maarif Kolejinde tamamladıktan sonar, 1998 yılında Doðu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hukuk eğitimine başladı. 2002 yılında bu fakülteden mezun olarak Lefkoşa’da staj görmeye başþladı. 2002-2003 yılları arasında avukatlık stajını tamamladıktan sonra Eylül 2003’te avukat olarak kaydolundu. Halen Lefkoşa’da avukatlık mesleğini icra etmektedir.

 • Gilden Yalık İmam
  Üye

  25 Ekim 1980 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. İlköğrenimini Türkmenköy İlkokulu, orta ve lise öğrenimini ise Akdoğan Polatpaşa Lisesinde tamamladı. 1997 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptırıp, 2002 yılında mezun oldu. 2002 -2003 yılları arasında stajını Lefkoşa’da tamamladıktan sonra, avukat olarak kaydolundu. Halen Gazi Magusa’da avukatlık mesleğini icra etmekte olan Yalık. evli ve bir çocuk annesidir.

 • İlkay Diren
  Başkan

  Yeşilyurt Pendaya Kıbrıs doğumlu. İlkokulu Arodez (Kalkanlı) köyünde bitirdi. Ortaokulu Baf Kuruluş Lisesi'nde tamamladı. Lise öğrenimi’ni Lefkoşa Türk Lisesi'nde tamamladı. Yüksek Öğrenime 1974’de Gazi Eğitim Ensitüsüne girdi. 1979’da Eğitim Ensitisünün Sosyal Bilgiler bölümü mezunu. Yüksek Öğrenim yıllarında ve mezun olduktan sonra Diş Teknisyenliği kurslarına katıldı. 1981 yılında askerliği bitirdikten sonra, Diş Laboratuvarı açarak; Diş teknisyenliği yapmaya başladı. Halen bu mesleği icra etmektedir. İlkay Diren ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi Yüksek Lisans Eğitimi almış olup, Kurul'daki 2. başkanlık dönemini icra etmektedir. Evli, bir kız ve bir erkek çocuk babasıdır.

 • Altan Erdağ
  Üye

  ---

 • Erol Atabek
  Üye

  1953 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve Lise’yi Ankara’da bitirdi. 1972 yılında evlenerek Kıbrıs’a geldi. 1974 Aralık ayında Kıbrıs Türk Turizm işletmelerine ait Mare Monte otelde çalışmaya başladı. 1979 Aralık ayında i Bayrak Radyosu’nda anonser-spiker olarak göreve aldı. 1981 yılında Fransız Hükümetinden burslu olarak Fransa-Grenoble’da İşletme tahsili yaptı. Ailevi nedenlerden dolayı yarım bırakarak Kıbrıs’a dönen ve tekrar Bayrak Radyosunda ve sonrasında Televizyonda göreve başlayan Erol Atabek, tek erkek Haber spikeri ve bununla birlikte Haber programcısı olarak çeşitli konuları ele alan programlar ve röportajlar yaptı. Bu arada Eskişehir Anadolu Üniversitesi AÖF İşletme bölümünü bitirdi. 1993-94 yılında TGRT’nin İstanbul ve Londra’daki merkezlerinde çalıştı. 1995 yılında BRTK’nın ilk Ankara Temsilcisi olarak atandı. Bu görevi 1998 yılına kadar sürdürdü. 1998-2000 yılları arasında Marmaris’te Kanal 48 Rd. ve TV. de Müdürlük yaptı. 2000-2003 yıllarında KKTC Antalya Turizm Bürosu Müdürlüğü görevinde bulundu. Ardından Kıbrıs’a dönerek önce BRT’de, Kıbrıs Genç TV. de Annan Planı döneminde hafta içi her gün canlı haber programı “HABERMETRE” ile Annan Planı üzerindeki tartışmaları televizyon ekranlarına taşıdı. 2004’de Kıbrıs Genç TV. haber müdürlüğünü yaptı. 2007 yılında torunlarına bakmak için eşiyle birlikte Ankara’ya gitti. 2007’de YÖK tarafından çıkarılan “Üniversite affı” ile 1991 yılında kazandığı ancak gidemediği Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde 2009 yılında öğrenime başladı ve 2014 yılında bu bölümden mezun oldu. Evli, iki kız çocuğu ve iki torun sahibi olan Erol Atabek, Fransızca, Yunanca ve orta derecede İngilizce bilmektedir.

 • Yetin Arslan
  Üye

  1978 yılında Esentepe’de dünyaya gelen Yetin Arslan ilk öğrenimini Esentepe İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini ise Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Üniversite öğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nde tamamlayan Yetin Arslan, yine aynı üniversitenin İletişim ve Medya Çalışmaları Yüksek Lisans (2002) ve Doktora (2011) programlarını tamamladı. Arslan, ayrıca Sussex Üniversitesi Dijital Belgesel yüksek lisans programından 2009 yılında mezun oldu. 2009-2013 yılları arasında çeşitli AB ve UNDP projelerinde İletişim Uzmanı olarak çalıştı. Bu süre içerisinde Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim elemanı olarak da görev yaptı. 2013 yılından itibaren DAÜ Radyo TV ve Sinema Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır.

 • Yasemin Tanpınar
  Üye

  ---