YYK Yönetim Kurulu 10. Döneminde

  • 31/05/2018

Yeni oluşan Yayın Yüksek Kurulu (YYK) Yönetim Kurulu, ilk toplantısını 23 Mayıs Çarşamba akşamı gerçekleştirip yasaya uygun şekilde Başkan ve Başkan Yardımcısını seçti. Değiştirilmiş şekli ile 39/1997 sayılı Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayıları Yasası ile kurulan Yayın Yüksek Kurulu 21. yılında ve 10. döneminde Başkanlık seçimine aday gösterilen Olgun Üstün, Kemal Akkan Batman ve Erol Atabek’ten Başkanlığa Olgun Üstün, Başkan Yardımcığına ise Kemal Akkan Batman seçildi.
Ana görevi, radyo ve televizyon yayınlarına olanak vermek, frekans ve kanal tahsislerini yapmak, yayın içeriklerini ve yayınlarını denetlemek olan YYK, yasada olduğu şekliyle, KKTC Cumhuriyet Meclisince 8 üye ve Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen 1 temsilci olmak üzere 9 kişiden oluşuyor. Yeni dönemde, mecliste grubu bulunan siyasi partilerin milletvekili oranına göre, UBP kontenjanından Olgun Üstün, Yasemin Tanpınar, Şefik Aşçıoğlu, Emir Ersoy, CTP kontenjanından Direnç Civa Akgün, Mert Özdağ, Halkın Partisi kontenjanından Kemal Akkan Batman ve Ayşen Kumser Kansoy ile Cumhurbaşkanı’nı temsilen Erol Atabek’ten oluşuyor.
YYK 10. dönem yönetim kurulu başkanlığına seçilen Olgun Üstün, 1997 yılında kurulan YYK’nın kurucu üyeliği yanında daha sonraki yıllarda kurulun çeşitli dönemlerinde başkan ve başkan yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur. Mühendislik eğitiminden sonra üst düzey bürokrat olarak çalışmış olan Üstün, Girne Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği yanında, uzun yıllar (25 yıl) Lefke Sancak Radyosu ve BRTK’da muhabir, spiker ve program yapımcısı olarak dan görev yapmıştır. Halen iletişim ve yöneticilik alanlarında aktif faaliyetlerini sürdürmektedir. İngilizce ve Rumca bilmektedir.