Yayıncılıkda DVB-T dönemi resmen başladı

  • 03/04/2019

Gelişen teknolojiye paralel olarak televizyon yayıncılığında 1 Nisan 2019 itibariyle yeni bir döneme geçildi. Ülkemizde faaliyet gösteren Analog TV Yayınları sonlandırılarak, daha kaliteli görüntü ve ses alışı sağlayan Sayısal TV Yayıncılığı (DVB-T)’na geçildi.
Yayın Yüksek Kurulu tarafından, 31 Mart 2019 tarihi itibariyle sonlandırılacağı duyurulan Analog TV Yayınları bugünden itibaren teknolojik ömrünü tamamlayarak son bulmuş oldu. Bundan böyle kullanıcılar, yerli televizyon kanallarını 2009 yılından bu yana test yayınları ile başlayıp devam eden Karasal Sayısal Yayıncılık üzerinden UHF Bandı Kanal 44 ve kanal 41 üzerinden alacaklardır. Televizyonunda DVB-T alıcısı olan izleyiciler doğrudan, bu tür bir alıcısı bulunmayan televizyonlara sahip izleyiciler ise DVB-T yayınlarını alan alıcı cihazlar kullanarak izleyebileceklerdir.

Ayrıca bu çerçevede bölgesel olarak Analog TV Yayını yayını yapan üniversiteler de, Yerel TV olarak sadece rektörlüklüklerinin bulunduğu ilçelerde yayınlarını sürdürecek şekilde Selvili Tepe ve Sinan Dağı (Kantara)’daki vericilerini rektörlüklerinin bulunduğu ilçelere taşıyacaklardır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YYK Basın Bürosu