Başkan Olgun Üstün'den Yeni Yıl Mesajı

  • 28/12/2018

Acılarla dolu 2018 yılını geride bırakıyoruz. Ülkemiz yayıncılığında 2018 yılında YYK yönetim kurulunca alınan önem arzeden kararla daha önce kısmen yürütülen “sayısal karasal yayınlar”ın 31 Mart 2019 itibarı ile bütün KKTC kapsama alanında hizmete girecektir.
Yıllardır batıda Selvili tepe ve doğuda Kantara bölgesinden verici antenlerle yapılan “karasal yayınlar, ITU’nun (International Telecommunication Union) kararı ile en geç Haziran 2015 yılında geçemediğimiz “sayısal karasal yayınlara” 2019 Mart ayı sonu itibarı ile tüm KKTC alanına ulaşılmış olacaktır.
Her ne kadar KKTC halkının büyük çoğunluğu uydu üstünden gelen yayınları izleme alışkanlığı olsa da tercihini sayısal karasal yayınlar üstünden yapılan yayınlardan kullanacak olanlara da kaliteli bir ikinci seçenek sunulmuş olacaktır.
Yayıncılıkta 2018 yılında, yıllardır beklenen bir diğer önemli husus, Yayın Yüksek Kurulu’nun 1997 yılındaki yasasının günümüz koşullarına uygunluğunu içerecek yeni yasası; KKTC meclisinden geçmemiş olmasıdır.
Radyo ve televizyon yayınlarının yıllar içinde teknolojideki değişimlere uyumu ile birlikte; “Yeni Medya” olarak tanımlanan, ineternet IP yayınları ve sosyal medya üstünden yapılan kontrolsüz, denetimsiz yayınları da yasa kapsamına alarak , kontrol ve denetimine ve bu mecradan yapılan, halkımızdan da yüksek oranda eleştiri alan şikayetlerinin de böylece önüne geçilmiş olacaktır.
Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye’de gerekli yasa değişiklikleri yapılmış, yeni medya da Yayın Yüksek Kurullarınının denetimine verilmiştir.
Temennimiz ve beklentimiz, 2019 yılında YYK yasasının geçirilmesi ve yayıncılığımızın önünün açılmasıdır.
Bu beklentiler içinde yayıncılarımızın ve halkımızın yeni yılını kutlar; Yeni yılın, hepimizi derinden üzen, kazalarından uzak, halkımızın her alanda yüzünün güleceği, sağlıklı, huzurlu bir yıl olmasını dilerim.

​YYK Basın Bürosu