“İnfial yaratan olaylarla ilgili barış dili kullanılmalı”

  • 11/06/2018

Yayın Yüksek Kurulu Başkanı Olgun Üstün, BRT’de yayınlanan Narden Bingöl’ün sunduğu Sabah Haber programına telefon aracılığıyla katılarak açıklamalarda bulundu.
Üstün, toplumda infial yaratan olayların basında kullanımında barış dili kullanılması hatırlatmasını yaptı.
Narden Bingöl: Şiddet olgusunun medyadaki sunuş şekliyle ilgili bir mesajınız vardı. Bununla ilgili olarak sizinle telefon bağlantısı kurmak istedik. Bununla ilgili neler kataracaksınız?
Olgun Üstün: Şiddet olayları, tüm dünyada ve ülkemizde basında yer almaktadır. Ancak şiddet olaylarının yayınlanış biçimleri hiç istemediğimiz boyutlara ulaşmıştır. Şiddet haberlerinin travma yaratacak boyutta olmasının, yayın ilkelerimizi ihlal etmesinden dolayı Yayın Yüksek Kurulu tedbir olarak bir bildiri yayımladı. Sosyal medya ve yazılı basın bizim sorumluluk alanımızın dışındadır ancak sorumluluğumuzda bulunan radyo ve televizyon yayınlarının, çocuklar ve ergen yaştakilere etkisi daha fazladır. Çocuklar, evde gazete okumayabilir ya da sosyal medya kullanmayabilir ancak radyo ve televizyonlarda yayınlanan programlara ulaşması kolaydır. Dolayısıyla radyo ve televizyonların daha ön planda olması nedeniyle Yayın Yüksek Kurulu olarak bildiri yayımlayarak gerekli uyarıyı yaptık. Şiddet haberleri, çocuklarda kabus, gerginlik, kaygı ve yemek yememe gibi davranış bozuklukluklarına yol açtığı bilinmektedir. Toplumda infial yaratan şiddet, hayatına son verme, taciz ve madde bağımlığı gibi konularda haberler hazırlarken barış dili kullanılmasını salık verdik.
Narden Bingöl: Konuyu bir kez daha bu ekranlardan vurgulamış olduk. Teşekkür ederiz.