Duyurular

Basın Bildirisi

  • YAYIN YÜKSEK KURULU
  • 30/10/2019

Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile YYK arasındaki mevcut protokol uyarınca en az iki yılda bir karşılıklı düzenlenen ‘bilgilendirme’ toplantısı, bu yıl KKTC’de gerçekleştirildi. Ebubekir Şahin başkanlığındaki RTÜK Yönetim Kurulu ile Olgun Üstün başkanlığındaki YYK Yönetim Kurulu, 15 Ekim Salı günü ortak bir toplantı yaptı. Toplantı ile ilgili açıklama yapan Yayın Yüksek Kurulu Başkanı Olgun Üstün, YYK ile RTÜK arasında yapılan toplantıda, dünyadaki radyo-televizyon yayıncılığının geldiği son noktanın tartışıldığını ve karşılıklı olarak bilgi aktarımının geliştirildiğini ifade ederek, internet platformu üzerinden yapılan yayınların geleceği, yeni medya okur yazarlığı ve YYK’nın uluslararası alanda geniş temsiliyetinin ele alındığını belirtti. YYK Başkanı Olgun Üstün, YYK ile RTÜK arasından yıllardan bu yana süre gelen iyi ilişiklilerin devam ettiğini de anımsatarak, yayıncılık alanındaki karşılıklı bilgi alışverişinin en üst düzeyde devam ettiğini ve tecrübelerin karşılıklı olarak pekiştirildiğini belirtti. Olgun Üstün, RTÜK’ün son ziyaretinin yayıncılık açısından çok yararlı geçtiğini de vurguladı.

Devamını Oku

RTÜK Heyeti ülkemize geliyor

  • YAYIN YÜKSEK KURULU
  • 14/10/2019

Ebubekir Şahin başkanlığındaki Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yönetim Kurulu Üyeleri ve Daire Bakanları’ndan oluşan bir heyet; Yayın Yüksek Kurulu (YYK) ile radyo televizyon yayıncılığının gelişmeleri konusunda bilgi alış verişi yamak ve ortak hareket belirlemek üzere 14 -18 Ekim tarihleri arasında KKTC’ye geliyor.  RTÜK heyeti YYK Yönetim Kurulu ile yapacağı çalışma toplantısına katılacak, ayrıca Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar tarafından da kabul edilecek. Gündemlerinde internet platformu üzerinden yapılan yayınlarla, yeni medya okur yazarlığı konularının da bulunduğu toplantı, ortak hedef belirleme amacı taşıyor. 

Devamını Oku

Basın bildirisi - 04.09.2019

  • YAYIN YÜKSEK KURULU
  • 06/09/2019

YYK, yasa ihlallerini değerlendirdi Yayın Yüksek Kurulu’nun son toplantısında, yayınlarda yapılan ihlaller değerlendirilerek 5 televizyon kanalı ile iki radyo kanalının yasa ihlali yaptığı tespit edildi. Kurul, ayrıca, 4 televiyon kanalının kendi talepleri üzerine Karasal Sayısal TV (DVB-T) yayınlarının izni ile bir radyo kanalının uydu radyo yayını izninin iptali kararına vardı. 5 televizyon kanalı ceza aldı Yayın Yüksek Kurulu, 29 Ağustos’ta gerçekleştirdiği toplantısında, değiştirilmiş şekli ile 39/97 sayılı ‘Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası’ ile ‘Reklam Yayın İlkeleri, Usulleri ve Reklam Gelirleri Tüzüğü’ne aykırı yapılan radyo ve televizyon yayınlarını karara bağladı ve 5 televizyon kanalı ile iki radyo kanalının yazılı olarak uyarılması kararını üretti. Buna göre, 21 Nisan 2019’da yapılan yayınlarda, tüzüğün ‘Yayınlarda gizli reklam yapılamaz’ ilkesini ihlal eden Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, Diyalog TV, Kanal T, Kıbrıs TV, Sim TV’nin yazılı olarak uyarılması kararı alındı. Ayrıca, Kanal T’de 8 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan ‘Ahmet Sanver ile Ülkemiz’ isimli programda, yasadaki “Kişi veya kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, zarara uğratıcı aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayın yasaklarına uymak” ilkesinin ihlal edildiğini saptayan Yayın Yüksek Kurulu, Kanal T’nin yazılı olarak uyarılmasına karar verdi. Kurul, Kıbrıs TV’de 3 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan ve çocukların izleyebileceği saatlerde şiddet içeren ‘Apokalipto’ isimli filmde, yayın ihlali yapıldığını tespit ederek bu kanalın da yazılı olarak uyarılması kararına vardı. İki radyo kanalı yasa ihlali yaptı Radyo Mayıs’ta 16 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan ‘Güne Başlarken’ isimli programda, yasanın genel ahlak ilkesine aykırı davranıldığına karar veren Kurul, Radyo Mayıs’a yazılı uyarı cezası verdi. Yayın Yüksek Kurulu, ilaç ve tedavi yayını yaparak yasa ve tüzük maddelerine aykırı hareket eden First FM’in de yazılı olarak uyarılması kararı aldı. 4 kanalın DVB-T izinleri iptal edildi Ülkede yayın yapan 4 ulusal televizyon kanalının taleplerini de değerlendiren Yayın Yüksek Kurulu, Ada TV, Genç TV, Kıbrıs TV ve Sim TV’nin Karasal Sayısal TV (DVB-T) yayın izni ve lisanslarını iptal etme kararı aldı. Kurul ayrıca, Kıbrıs FM’in talebini de değerlendirerek, uydu radyo yayın izni ile lisansının iptaline karar verdi. YYK Basın Bürosu

Devamını Oku
Önceki Duyurular